Запорізький благодійний фонд ‘‘Єдність за майбутнє’’ - це благодійна організація, заснована у 2004 році, яка реалізує міжнародні, загальнонаціональні, регіональні та місцеві програми, що сприяють соціально-економічному розвитку та розвитку громадянського суспільства та благодійництваРегіональний форум «Рівні права та можливості – разом будуємо рівноправне суспільство» об’єднав громадськість і владу

Запорізький благодійний фонд «Єдність» за майбутнє» за підтримки Запорізької обласної ради провів регіональний форум «Рівні права та можливості – разом будуємо рівноправне суспільство» 21 грудня. Мета форуму – активне обговорення викликів і проблем жінок та дівчат, які були виявлені в результаті опитування активних жінок, жінок-лідерок у Запорізькій області. Протягом чотирьох місяців на 3 круглих столах, 4 зустрічах у громадах активно обговорювалися результати опитування – проблеми дискримінації жінок, гендерно зумовленого насильства, можливості поєднання сімейних і професійних обов’язків, (ця інформація розміщена на сайті фонду за посиланням  http://www.ednist-fond.com.ua/2018/08/28/74_active_women_feel_discrimination/). Навколо цих результатів проводилося активне обговорення, зокрема, прихованого насильства.

У форумі взяли участь представниці та представники громадських організацій Запорізької області, 16 представниць із 10 міжфракційних депутатських груп «Рівні можливості», уповноважені особи з питань забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків, депутатки Запорізької області ради, Запорізької міської ради, депутатки міських, районних, сільських рад, рад ОТГ, активні жінки з громад, представники ЗМІ із 8 районів Запорізької області. 

Голова правління Запорізького благодійного фонду «Єдність» за майбутнє» Тамара Огородова, презентуючи результати опитування фонду на першій дискусійній платформі, зазначила, що на сьогодні коли ми говоримо про гендерне насильство, уявляємо асоціальні сім’ї. Хоча, як показало опитування, від насильства потерпають багато жінок з так званих «благополучних» сімей.

«За результатами опитування, 19% жінок стикалися з економічним насильством. Але в основі фізичного, психологічного насильства переважно є економічні причини, залежність жінки. Тому економічна спроможність жінки є важливою складовою  рівних прав жінок», відзначила  Олена Зіновенко ГО «Центр розвитку «Жіночий світ». Олександр Притула, президент Всеукраїнської громадської організації «Всеукраїнська федерація «Спас» відзначив, що серед найкращих тренерів «Спасу» є жінки і питання безпеки жінок є дуже гострим. «В рамках мого курсу «Жіноча самооборона», у мене навчання пройшло 20 жінок, 70% із них стикалися з жорстким насильством. Тому питання насильства проти жінок є актуальним і важливо продовжувати роботу з протидії насильству» , наголосив Олександр Притула.

На двох дискусійних панелях представниці та представник громадських організацій, жінки-депутатки з міжфракційних депутатських груп «Рівні можливості» обговорювали проблеми, з якими стикаються жінки та шляхи їх вирішення. Досвід викликав зацікавленість і активне обговорення.

«Коли ми говоримо про проблеми дітей з інвалідністю, основна увага приділяється реабілітації дитини. В нашому центрі займаємося не лише дітьми. Одним із основних питань для реабілітаційного центру є мами. Ми приділяємо їм увагу, особливо мамам дітей з аутизмом, щоб не лише їх діти отримували комплексну реабілітацію, а й  жінки могли працювати, розвиватися та відчувати підтримку. Починали роботу з 8 сім’ями, тепер їх 115. 41 дитина навчається в 66 школі за особливою програмою», поділилася досвідом голова реабілітаційного центру «Прометей» Анжеліка Псарьова  

«Я навчаю вдома хлопця з інвалідністю, який пересувається за допомогою крісла колісного. Він сказав: «У мене є мрія – побачити зоопарк». Цю мрію здійснила наша міжфракційна депутатська група «Рівні можливості». Звертаюся до депутатів, громадськості щодо звернення до Верховної Ради з ініціативою підняття виплат для матерів, які виховують дітей з інвалідністю, до рівня мінімальної заробітної плати і щоб це зарахувалося їм у стаж. Ці мами не мають коштів щоб повести дитину в зоопарк, немає коштів на забезпечення нормальних умов для себе та дитини.  Зараз вони отримують від 300 до 800 гривень. Цілими днями доглядають за дітьми, у них немає можливості працювати, заробляти гроші. Це дуже гостра проблема», наголосила  представниця міжфракційної депутатської групи «Рівні можливості» у Василівській міській раді Марина Цинкаленко.

Завершаючою стадією обговорення був обмін досвідом щодо вирішення цих проблем, що можуть зробити громадські організації для підтримки жінок, як працюють міжфракційні депутатські групи «Рівні можливості», як можна об’єднати зусилля жінок-депутаток, громадських організацій і влади для подолання проблем жінок у суспільстві.

Наталія Мамчак, заступник міського голови м. Токмак, уповноважена особа з питань забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків у Токмацькій міській раді, відзначила, що нещодавно стала уповноваженою і їй було дуже цікаво на форумі. «Я почула багато нової інформації про досвід міжфракційних депутатських груп «Рівні можливості», громадських організацій, гендерний бюджетний аналіз. Визначила для себе подальші напрямки своєї роботи». 

Тетяна Ковиліна, голова міжфракційної депутатської групи «Рівні можливості» у Запорізькій обласній раді відзначила, що Другий Український Жіночий Конгрес – це важлива подія  в житті України, де на найвищому рівні обговорювалися рівні права та можливості жінок. Тетяна Ковиліна звернулася до учасниць і учасників підтримати Резолюцію Другого Українського Жіночого Конгресу і вони одноголосно підтримали.

Було запропоновано підписати Меморандум щодо партнерства та співпраці з метою об’єднання зусиль для боротьби з проблемами жінок у суспільстві. Активно одноголосно учасниці та учасники підтримали цей Меморандум, його підписало більше 50 представниць і представників громадських організацій, жінки-депутатки, уповноважені особи з питань забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків, активістки.

 

На форумі перший заступник голови Запорізької обласної ради Єгор Семенков висловив подяку за роботу в просуванні рівних прав і  можливостей жінок  і чоловіків, відзначивши, що необхідно посилювати цю роботу. Він вручив грамоти Запорізької обласної ради за внесок в розвиток місцевого самоврядування, активну діяльність у впровадженні рівних прав і можливостей жінок і чоловіків у місцевих радах, якими відзначили:

·        міського голову м.Вільнянська Мусієнко Наталю Олександрівну;·        депутатку Запорізької обласної ради, голову міжфракційної депутатської групи «Рівні можливості» Ковиліній  Тетяні Миколаївні; ·        голову Степногірської селищної ради Кондратюк Ірину Анатоліївну;·        секретаря Гнаровської сільської ради, голову депутатської групи «Сила – в єдності» Макаренко Юлію Миколаївну;·        депутатку Василівської міської ради, голову міжфракційної депутатської групи «Рівні можливості» Шиян Ніну Іванівну;·        депутатку Василівської міської ради Цинкаленко Марину Миколаївну;·        депутатку Біленьківської ОТГ, голову депутатської групи «Рівні можливості» Кіс Ольгу Іванівну.

Захід був проведений в рамках проекту «Партнерство для реалізації гендерних ініціатив у Запорізькій області» реалізується в рамках конкурсу грантів Міжнародного благодійного фонду  «Український жіночий фонд».

 
Що об’єднує жінок і чоловіків депутатів з різних політичних партій?

Прагнення до забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків, соціальної справедливості, допомоги вразливим верствам населення, реалізації суспільно важливих питань в громаді – це ті питання, які об’єднують і жінок, і чоловіків депутатів незалежно від партійної належності. Керівниця проекту «Просування участі жінок у політиці» Тамара Огородова та представниці 5 міжфракційних депутатських груп «Рівні можливості» із Вільнянської міської ради Галина Дудченко, Вільнянської районої ради Тетяна Плетень, Василівської міської ради Тетяна Овчиннікова-Руденко, Токмацької міської ради Тетяна Коржик, Балківської сільської ради Ірина Щербань, які є представницями різних партій, взяли участь у Багатопартійному форумі «Рівність у політиці» в м. Київ за участю міжнародних експертів, жінок-депутаток і чоловіків-депутатів з Верховної Ради, місцевих рад, представниць громадських організацій, жінок-активісток.

 

Тамара Огородова презентувала досвід та корисну інформацію щодо ефективної комунікації всередині депутатських груп на навчальній секції форуму.

Галина Дудченко, представниця міжфракційної депутатської групи «Рівні можливості» у Вільнянській міській раді, презентувала досвід роботи групи протягом трьох років щодо приєднання до Європейської хартії рівності жінок і чоловіків у житті місцевих громад, затвердження уповноваженої особи з питання забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків, об’єднання зусиль мам дітей з інвалідністю для реабілітації дітей. .

Тетяна Овчиннікова-Руденко, представниця міжфракційної депутатської групи «Рівні можливості» у Василівській міській раді, презентувала роботу групи та реалізовані ініціативи: гендерний бюджетний аналіз соціальної підтримки малозабезпечених громадян міста Василівка, внесення до повноважень постійних комісій виконання Закону України «Про забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків», благоустрій міста та створення доступного інклюзивного середовища.

Ця інформація про досвід Запорізької області викликала інтерес в учасниць і учасників заходу

Найцікавіші цитати із заходу:

  • «В Україні створено 70 депутатських груп «Рівні можливості». Найбільше – у Запорізькій області – 21 група «Рівні можливості», об’єднані в мережу. Це дуже важливо для реалізації ініціатив у громаді, які не завжди вважаються «пріорітетними», хоча інтереси і потреби людей – це і має бути пріоритетом» Олена Єна, директорка програми «Жінки-лідерки», НДІ.
  • «Чим більше буде підтримки важливих ініціатив жінок-депутаток одна одною, залучення чоловіків, тим більше можливостей втілити суспільно важливі ініціативи. Світлана Войцеховська, співголова МФО «Рівні можливості» у Верховній Раді України.
  • «Робота міжфракційних депутатських груп «Рівні можливості» дуже важлива, тому що такі групи працюють в радах різних рівнів, Це дає можливість впроваджувати зміни на національному, регіональному та місцевому рівнях» Шеннон О’Коннелл, міжнародна консультантка НДІ з проведення виборчих кампаній.
  • «Внутрішньопартійні процедури та стратегії висування жінок-кандидаток має велике значення для посилення участі жінок у політиці. Партії можуть вводити у своїй політиці добровільні гендерні квоти» Джон Ловдал, керівник програми для політичних партій, НДІ.
  • «15 років займаюся виборчим законодавством. Проводиться робота щодо змін в законодавство України відносно квот. Як показали вибори 2015 року, більшість партій дотрималися квот, хоча вони були в законі як рекомендації. Однак потрібні механізми відповідальності за недотримання представництва однієї статі» Олександр Черненко, народний депутат, голова робочої групи з опрацювання поправок до Виборчого кодексу:
  • «Були неодноразові ситуації, коли жінок просили «поступитися» місцем у списку більш слабкому кандидату-чоловіку, який був на 6 – 7 позицій нижче. І багато жінок «поступалися» місцем у списку. Тому квотність, яка передбачає обов’язковість жінки серед кандидатів за принципом «зебри», наприклад,: двоє чоловіків і одна жінка, є важливим. І якщо жінка вибуває зі списку, то має зайти на її місце тільки жінка» Інна Ящук, депутатка Хмельницької обласної ради.
  • «Внесення до бюджетів програм статистичних даних щодо жінок і чоловіків дає можливість у подальшому більш ефективно контролювати використання бюджету та більш справедливо розподіляти кошти. Це зміна місцевої політики для урахування потреб всіх жителів громади» Тамара Огородова, голова правління Запорізького благодійного фонду «Єдність» за майбутнє», керівниця проекту «Просування участі жінок у політиці».Гарячий гендерний червень: форум, медійний марафон та два навчальні семінари-тренінги

      Перша половина червня була насичена подіями з гендерної тематики як в Запорізькій області, так і в Україні – День місцевого самоврядування та економічного розвитку міст 19 червня у Києві, медійний марафон «Рівність у політиці» у м. Житомир 12 – 13 червня, та два семінари у Запорізькій області: «Гендерні аспекти у роботі органів місцевого самоврядування» 5 червня у м. Бердянськ та   «Впровадження гендерно орієнтованого бюджетування» 1 – 2 червня. 

Гендерна рівність – це важлива складова економічного розвитку громад.  19 червня у Києві проходить День відкритого врядування та економічного розвитку українських міст в рамках XIV Українського муніципального форуму в Києві, в якому взяли участь прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, міський голова м.Київ Віталій Клично, Посол Канади в Україні Роман Ващук, Урядова уповноважена з питань гендерної політики Катерина Левченко,  міський голова м. Едмонтон (Канада) Бев Еслінгтон та інші поважні міжнародні та українські представники та представниці місцевого самоврядування, які у своїх виступах наголосили на важливості впровадження гендерної політики в Україні, зокрема, через місцеве самоврядування. На захід була запрошена Тамара Огородова, керівниця проекту «Просування участі жінок у політиці та протидія гендерним стереотипам».

Володимир Гройсман у своєму виступу відзначив, що успіх місцевого самоврядування має конвертуватися в якість життя для людей. Розробка стратегії розвитку для держави і для кожного населеного пункту має відповідати двом цілям: створення середовища для економічного росту та правильного конвертування напрацювань економіки в життя людей. Отже, важливо враховувати гендерні аспекти як при розробці стратегії, так і під час її реалізації.

Володимир Кличко зазначив, що найважливішим завданням місцевого самоврядування є ефективне використання бюджетних коштів. На початку червня в рамках проекту 18 депутатів з міжфракційних депутатських груп «Рівні можливості» та ініціативних груп і фахівців місцевих рад Запорізької області пройщли навчання на дводенному семінарі-тренінгу з гендерно орієнтованого бюджетування. У Запорізькій області у 5 місцевих радах зроблено гендерних бюджетних аналізів, розроблено рекомендації, частина з них вже внесена до місцевих програм. В рамках проекту 38 депутаток, депутатів та фахівців фінансових відділів рад стали сертифікованими фахівцями з впровадження гендерно орієнтованого бюджетування.

Катерина Левченко акцентувала увагу на важливості роботи в місцевих радах уповноважених осіб з питань забезпечення рівних прав і можливостей, які затверджує рада (згідно з Законом України «Про забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків»). У 8 місцевих радах Запорізькій області затверджені такі уповноважені особи завдяки сприянню команди проекту та  консультаціям Тамари Огородової.

Канадський гість Форуму – Бев Еслінгер, міський голова м.Едмонтон, виступала з доповіддю на тему участі жінок у місцевій владі, розповівши зокрема про досвід Едмонтона з впровадження гендерних ініціатив.

Своїм досвідом реалізації гендерних ініціатив поділилися міжнародні та українські представники влади та організацій, які займаються питаннями впровадження гендерної політики та економічного розвитку.

 

«Я – фемініст. Мені дивно, що інші люди не такі», наголосив заступник директора НДІ Ієн Вудвард на медійному марафоні в м. Житомир. Його цікавий виступ підкреслює важливість теми рівних прав і можливостей жінок і чоловіків, особливо при тенденції зменшення кількості жінок у владі в громадах, політичних репресіях стосовно жінок у владі, які намагаються встановити справедливість. Цей цікавий всеукраїнський захід зібрав поважних гостей – більше 120 учасників та учасниць з 12 областей України – директорка НДІ в Україні Мері О‘Хейген, директорка програми «Жінки-лідерки» Олена Єна, міжнародні та українські політики – Хелен Фейзі, заступниця посла Великої Британії в Україні, депутатка Верховної Ради – представниці міжфракційного депутатського об’єднання «Рівні можливості» Марія Іонова, державні службовці, лідери громадської думки, представники медіа та громадянського суспільства. Переваги гендерної рівності у політиці, шляхи створення можливостей рівного доступу до участі в політичних процесах на всіх рівнях, кращі практики ініціатив, які сприяють рівним правам і можливостям жінок і чоловіків у громадах – це ті питання, які обговорювали учасниці та учасники медійного марафону. Також піднімалося гостре і тривалий час замовчуване питання політичних переслідувань, репресій і різних видів насильства (фізичного, психологічного, сексуального, економічного) щодо жінок у владі.

 

Хелен Фейзі, заступниця посла Великої Британії в Україні, наголосила на необхідності рівного доступу жінок до політичного життя та подоланню стереотипів щодо жіночої участі у політиці.

Досвід роботи у Запорізькій області щодо впровадження рівних прав і можливостей жінок і чоловіків був високо відзначений Національним Демократичним Інститутом, тому презентувати кращі практики реалізації гендерних ініціатив були запрошені керівниця проекту «Просування участі жінок у політиці та протидія гендерним стереотипам» Тамара Огородова та представниця міжфракційної депутатської групи «Рівні можливості» у Молочанській міській раді Наталія Синиця, які гідно представили Запорізьку область на заході.

 

Тамара Огородова та Наталія Синиця поділилися досвідом створення міжфракційних депутатських груп «Рівні можливості» та кращими практиками реалізації гендерних ініціатив цими групами – впровадження гендерно орієнтованого бюджетування через проведення гендерних бюджетних аналізів у 5 місцевих радах, затвердження уповноважених осіб з питань забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків у 8 місцевих радах, екологічні акції, захист прав дітей, соціальні інвестиції. Як відзначила Наталія Синиця, саме завдяки навчальним семінарам, які проводить фонд «Єдність»  за майбутнє», і нещодавній 5 червня у м. Бердянськ для депутаток громад, це допомагає об’єднуватися заради вирішення проблем і проведення акцій на благо своїх міст і громад. Зокрема, в рамках проекту «Просування участі жінок у політиці та протидія гендерним стереотипам» жінки-депутатки з 5 громад Запорізької області – Берестівської, Комиш-Зорянської, Новоолексіївської, Осипенківської, Смирновської прийняли участь в цікавому обговоренні ролі жінок у владі в територіальних громадах і можливостях реалізації ініціатив завдяки роботі міжфракційних депутатських груп «Рівні можливості». Про такі ініціативи розповідали на медійному марафоні їх колежанки з Івано-Франківської, Львівської, Житомирської областей, які входять до груп «Рівні можливості».

 

Дуже важливо, що  в рамках проекту завдяки семінарам жінки-депутатки у Запорізькій області мають можливість познайомитися з міжнародним, українським, запорізьким досвідом роботи груп «Рівні можливості». Після таких семінарів у жінок-депутаток виникає прагнення створити групи і реалізовувати свої ідеї в громадах. Як показує медійний марафон у Житомирі, активна робота таких груп отримує визнання на всеукраїнському рівні, дає можливість брати участь у всеукраїнських та міжнародних заходах, отримувати цікаву інформацію, обмінюватися досвідом та застосовувати ці знання та навики у своїх громадах.ЗБФ “Єдність” за майбутнє” – Благодійний фонд