27 – 29 вересня 7 жінок-депутаток із міжфракційних груп «Рівні можливості» та ініціативних груп місцевих рад Запорізької області взяли участь у поїздці з обміну досвідом до м. Львів у рамках проекту «Підвищення видимості жінок та боротьба з ґендерними стереотипами у національній та місцевій політиці України», який Запорізький благодійний фонд «Єдність» за майбутнє» реалізує у партнерстві з Національним Демократичним Інститутом за підтримки уряду Швеції. Жінки-депутатки Світлана Шраменко (Вільнянська міська рада), Тамара Стефаненко (Вільнянська районна рада), Наталя Синиця (Молочанська міська рада), Вікторія Прокопова (заступник голови Приморської районної ради), Олена Ханат (Василівська міська рада), Людмила Бекерська (Василівська районна рада), Тетяна Рябко (Гуляйпільська міська рада), Наталія Лабяк (Енергодарська міська рада) ознайомилися з досвідом роботи та ініціативами львівських колег і поділилися своїм досвідом роботи в напрямку ґендерної рівності у владі, зокрема, створенням і діяльністю міжфракційних груп «Рівні можливості».

      27 вересня у великій сесійній залі Львівської міської ради пройшла зустріч делегації запорізьких жінок-депутаток, команди проекту з жінками-депутатками Львівської міської ради Вікторією Довжик, Уляною Пак, Юлією Хомчин, Юлією Гвоздович, Іриною Оршак. Основними спікерами заходу були керівник проекту Тамара Огородова та депутатка Львівської міської ради, заступник начальника управління економіки департаменту економічної політики Львівської міської ради Вікторія Довжик. Тамара Огородова розповіла про діяльність Запорізького благодійного фонду «Єдність» за майбутнє» та роботу фонду в рамках проекту проекту «Підвищення видимості жінок та боротьба з ґендерними стереотипами у національній та місцевій політиці України» для забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків. Зокрема, Запорізька область є першою в Україні за кількістю жінок-кандидаток до обласних рад і міських рад, які є обласними центрами. Завдяки навчальним семінарам з питань ґендерної рівності жінки-депутатки зацікавилися цим аспектом роботи. У місцевих радах Запорізької області вже створено 10 міжфракційних груп «Рівні можливості», які прагнуть об’єднатися в мережу міжфракційних груп для більш ефективної взаємодії зі своїми колегами та вирішення проблем виборців. Депутатки Львівської міської ради поділилися своїм досвідом та ініціативами: доступність міста для маломобільних груп населення, «дитячі кімнати». Однією з цікавих ідей є пропозиція дорожних знаків «привілеї для жінок із дітьми», як у Німеччині та Голандії. Передовий львівський досвід внесення до повноважень комісії з питань законності контроль за виконанням Закону України «Про забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків» вже впровадили у Вільнянській міській раді. Голова комісії законності, депутатської діяльності та свободи слова Юлія Гвоздович, у свою чергу, зацікавилася досвідом ґендерно-правової експертизи рішення ради. Відеосюжет про шведський досвід впровадження ґендерної рівності в усі сфери життя викликав значний інтерес у львівських жінок-депутаток.

     Того ж дня заступник начальника управління економіки департаменту економічної політики Львівської міської ради Вікторія Довжик і заступник начальника відділу економічного розвитку Галина Заяць ознайомили запорізьку делегацію з ґендерними проектами департаменту економічної політики Львівської міської ради, спрямовані на посилення участі жінок у підприємництві, боротьбу з торгівлею людьми. Частина з них була реалізована у співпраці з громадськими організаціями, зокрема, «Центром «Жіночі перспективи». Як зазначили пані, наявність ґендерної складової у Стратегії розвитку міста дало потужний імпульс до активізації жінок у підприємницькій та громадській діяльності.

     28 вересня відбулася зустріч запорізької делегації з головою Львівської обласної ради Олександром Ганущиним, його першим заступником Дворянин Парасковією, депутаткою Львівської обласної ради Сафінською Оксаною. Пані Парасковія розповіла про свій шлях до влади, заслуживши повагу в своїх виборців принциповою журналістською діяльністю. Жінки-депутатки з міжфракційних груп місцевих рад Запорізької області розповіли про свій досвід роботи, наголосили на важливості більш тісної співпраці з місцевою владою Львівської області. Представниці Львівської обласної ради зазначили, що до жінок-депутаток прислухаються, вони можуть висловити свою принципову позицію, тому зацікавилися створенням у обласній раді міжфракційної групи «Рівні можливості». Голова Львівської обласної ради висловив підтримку цій ініціативі.

      Цього дня жінки-депутатки відвідали соціальне підприємство «Рукомисли» та ознайомилися з досвідом роботи громадської організації «Центр «Жіночі перспективи». Голова центру Любов Максимович поділилася 18-річним досвідом роботи: протидія торгівлі людьми, боротьба з насильством, правова допомога, надання соціальних послуг. Вона наголосила на важливості підтримки від влади, зокрема, центр тісно співпрацює з департаментом економічної політики Львівської міської ради, за сприяння якого було створено соціальне підприємство «Рукомисли». «В Англії кожен держслужбовець раз на місяць ходить по громадським організаціям, щоб дізнатися, яка ситуація та наявні проблеми в певній сфері діяльності. Цей досвід варто перейняти українським держслужбовцям».

    29 вересня делегація зустрілася з керівником Сокальської агенції регіонального розвитку Ганною Костюк, помічницею народного депутата Верховної Ради, депутаткою Львівської обласної ради минулого скликання. Вона розповіла про свій досвід вирішення проблем людей і труднощі, з якими стикалася в депутатській роботі. Активно взаємодіючи з народними депутатами Верховної Ради України від Львівської області, були внесені 33 поправки до українського законодавства щодо підприємництва, регуляторних актів, земельних питань. Досвід керівника громадської організації у невеликому місті Львівської області щодо розвитку місцевого підприємництва, жіночих ініціатив дуже зацікавив запорізьких жінок-депутаток, які представляли невеликі та середні міста. Безпрецедентний досвід залучення найбільшої інвестиції в Львівську область – 10 мільйонів доларів від Світового банку для закупівлі медичного обладнання для онкології показав, що активна позиція жінок у владі привертає увагу інвесторів до невеликих громад.

      Учасниці поїздки обміну досвідом відзначили, що отримали багато корисної та цікавої інформації, здобули новий досвід і готові впроваджувати отримані знання в своїй громаді, в депутатській роботі, роботі міжфракційних груп «Рівні можливості».