В рамках проєкту «Просування порядку денного «Жінки, Мир, Безпека» шляхом локалізації та імплементації Національного плану дій з виконання Резолюції Ради Безпеки ООН 1325 у Східній Україні», який розпочався в жовтні 2018 року, в  місцевих громадах в місцевих громадах були прийняті 17 місцевих планів дій на виконання Національного плану дій на виконання Резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека» – 5 у Запорізькій області (Біленьківська, Комишуваська, Комиш-Зорянська, Гірсівська (ввійшла до складу Олександрівської ОТГ), Остриківська (ввійшла до складу Токмацької ОТГ), 6 у Донецькій області (Добропілля, Дружківка, Соледар, Званівка, Новодонецьке, Очеретине), 6 у Луганській області (Рубіжне, Кремінна, Попасна, Шульгинка, Старобільськ, Біловодськ).

При практичній розробці місцевих планів дій щодо виконання НПД 1325 «Жінки, мир, безпека» на місцевому рівні важливо враховувати місцевий контекст, національне законодавство та нормативно-правові акти.

Відповідно до прийнятого Національного плану дій 1325, органи місцевого самоврядування долучаються до його виконання за згодою. Це означає, що якщо органи місцевого самоврядування погоджуються виконувати заходи Національного плану дій 1325, вони організовують цю роботу на території громад. Для проведення такої роботи необхідно згідно до Закону України «Про забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків»  затвердити уповноваженої особи з питань забепечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків. Ці функції виконує заступник голови ради.

Для координації роботи по виконанню Національного плану дій затверджується Координаційна рада, її склад та положення. Завдання координаційної координаційної ради – організація міжсекторальної співпраці по виконанню НПД 1325 і місцевого плану дій 1325, а також активна участь в розробці, моніторингу та виконанні місцевого плану дій 1325.  Міжсекторальна співпраця дає можливість вирішити ті проблемні питання, які вимагають втручання представників різних сфер, установ та організацій.

На першому етапі було проведене дослідження на регіональному рівні в Запорізькій, Донецькій та Луганській областях, яке включало аналіз ситуації з просуванням Порядку денного «Жінки, мир, безпека» на обласному та місцевому рівнях, а також моніторинг шляхом проведення фокус-груп з жінками у місцевих громадах щодо практичного впровадження Порядку денного «Жінки, мир, безпека» на місцевому рівні по чотирьом сферам Резолюції. За результатами дослідження були розроблені рекомендації щодо подальшої локалізації Національного плану дій 1325 у цільових громадах Донецької, Луганської та Запорізьої областей.

На місцевому рівні в громадах проводились робочі зустрічі. На робочих зустрічах проводилося ознайомлення з Резолюцією Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека», Національним планом дій на виконання Резолюції Ради Безпеки ООН 1325, обласними планами дій та завданнями, які можуть впроваджуватися на місцевому рівні. В робочих зустрічах приймали участь керівництво місцевих громад, представники соціальних служб, місцевих депутатів, представників громадськості. Анкетування, яке проводилося за результатами зустрічі показало, що після проведення таких інформаційних заходів  80%  учасників висловили зацікавленість в подальшій участі у навчальних заходах і 100% учасників вважали, що потрібно приймати місцеві плани дій.

В рамках проєкту було проведено навчальні тренінги-семінари щодо:

  • Резолюції Ради Безпеки ООН 1325 “Жінки, мир, безпека” та інших Резолюцій, прийнятих Радою Безпеки ООН для захисту прав жінок,
  • права людини та гендерної рівності,
  • локалізації Резолюції Ради Безпеки ООН 1325,
  • костінгу та бюджетування місцевих планів дій,
  • моніторингу  глобальних індикаторів 1325, гендерно чутливих індикаторів, системи моніторингу та проведення моніторингу місцевих планів дій 1325,
  • впровадження Національного плану дій 1325, його локалізації на регіональному та місцевому рівнях,
  • створення та діяльність Координаційних рад на місцевому рівні

Ці тренінги проводилися для цільових груп, таких як представники місцевої влади, соціальних служб, представники фінансових відділів рад, депутатів місцевих рад, представників громадськості цільових громад Донецької, Луганської та Запорізької області. До проведення тренінгів були залучені національні експертки та експерти та міжнародна експертка – директоркою Глобальної мережі жінок-миротвориць Мавік Кабрера Баллеза.

Подальша робота здійснювалася значною мірою шляхом проведення постійного  консультативного супроводу, розробки документів, розробки та реалізації місцевих планів, на виконання Національного плану дій 1325 в 17 громадах Донецької, Луганської та Запоірзької областей.  

Оцінка та бюджетування місцевих планів дій проводилася після навчальних тренінгів, які були проведені  міжнародною експерткою Мавік Кабрера Баллеза та експерткою з гендерно орієнтованого бюджетування Тамарою Огородовою. Рекомендації базувалися на методиці Глобальної мережі жінок-миротвориць з урахуванням українського законодавства, а також основ Бюджетного кодексу України. Костінг місцевих планів дій 1325 був проведений на основі методології, розробленої експерткою з гендерно орієнтованого бюджетування Тамарою Огородовою, яка базується на розрахунках витрат для проведення кожного окремого заходу місцевих планів дій. 

Розроблені плани моніторингу та здійснено моніторинг виконання 17 місцевий планів дій 1325 за 2020 рік за участю громадськості.

Важливою складовою ефективної локалізації є вивчення міжнародного досвіду  локалізації Резолюції 1325 країнами, які на своїй території мали військові конфлікти. В рамках проєкту в травні 2019 року керівники місцевих громад Донецької, Луганської, Запорізької областей та представник Луганської обласної військово-цивільної адміністрації, представниці фонду «Єдність» за майбутнє», а також представниці структури ООН Жінки взяли участь у міжнародній конференції «Процес локалізації Національного плану дій Грузії на 2018 – 2020 роки на виконання Резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, Мир, Безпека» з обміну досвідом та вивчення досвіду Грузії.

В рамках локалізаціх важливою частиною було долучення до розробки НПД 1325 представників місцевих громад – громадськості, влади представників сфери охорони здоров’я, освіти, соціального захисту, поліції. Результати цього дослідження та пропозиції передані в Міністерство соціальної політики, частина цих пропозицій була включена в другий НПД 1325. В Резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека» одним із основних аспектів є співпраця влади та громадськості. Така співпрація в локалізації на сьогоднішній день є дуже ефективною. Як приклад – робота з розробки пропозицій до обласних планів дій та місцевих планів дій 1325 та участь громадськості у їх розробці.