Найактивніша частина громадськості, озброївшись Законом України «Про органи самоорганізації населення», створила будинкові комітети та взяла під свій контроль якість обслуговування багатоквартирних будинків житлово-експлуатаційними підприємствами (ЖЕУ та ПРЕЖО). Проте ці підприємства не надавали необхідну інформацію, а міська влада приймала рішення з питань ЖКГ без урахування прав та інтересів будинкових комітетів. Робота будинкових комітетів перетворилася на боротьбу з комунальними підприємствами за свої права, що не давало змоги ефективно працювати обраним представникам будинків.

Проект «Житлово-комунальні послуги – під контроль громадськості», що реалізував у місті Запоріжжя реалізував благодійний фонд «Єдність» за майбутнє» у складі всеукраїнської коаліції 6 громадських організацій із різних регіонів України – ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення (м. Одеса), «Інформаційно-правовий центр «Наше право» (м. Львів), «Громадська ініціатива Луганщини» (м. Луганськ), «Фонд розвитку міста Миколаєва» (м. Миколаїв), ОСН «Комітет мікрорайону «Русанівка» (м. Київ) в межах спільної ініціативи Pact Inc., Міжнародного фонду «Відродження» та фонду «Східна Європа». Реалізація компоненту «Підтримка місцевих ініціатив» програми «Об’єднуємося заради реформ (UNITER)», що виконується Pact Inc., стала можливою завдяки підтримці Агенства США з міжнародного розвитку (USAID) та Міжнародного фонду «Відродження». Партнери проекту – Запорізька обласна організація «Асоціація сприяння самоорганізації населення», Запорізький міський рух «Наше місто – наш дім», Запорізька обласна асоціація жінок-депутатів.

Були проведені два круглих столи на теми: «Проблеми органів самоорганізації населення в реалізації своїх повноважень. Роль місцевої влади та перспективи розвитку самоорганізації населення в місті Запоріжжя» та «Житлово-комунальні послуги – під контроль громадськості», де були оприлюднені результати аналізу місцевої нормативно-правової бази, виконаного експертами проекту. Організатором регіонального круглого столу «Вплив громадськості на забезпечення населення якісними житлово-комунальними послугами: стан нормативно правової бази» виступила координатор проекту ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення». Були представлені результати дослідження нормативно-правової бази щодо можливостей контролю органів самоорганізації населення та громадськості на забезпечення населення якісними житлово-комунальними послугами.

Цей проект виявився дуже своєчасним і надзвичайно важливим для міста. Завдяки активній роботі багатьох громадських організацій та представників будинкових комітетів були підготовлені пропозиції в Програму розвитку органів самоорганізації населення, яка і була прийнята на позачерговій сесії Запорізької міської ради 25.07.2012, яка містила такі пункти:

  1. Сприяти створенню органів самоорганізації населення в багатоквартирних будинках та надавати їм приміщення для проведення зборів та інших заходів.
  2. Надавати інформацію про кількість зареєстрованих мешканців будинку для підготовки та проведення зборів зі створення органів самоорганізації населення та ОСББ.
  3. Районним адміністраціям міста розміщувати на своїх стендах інформацію для допомоги ОСН та ініціативним групам (етапи реєстрації ОСН, зразки документів).
  4. Проводити інформування населення про роботу ОСН через комунальні засоби масової інформації (сайт міської ради, газета «Запорізька Січ», телеканал «МТМ», тощо).
  5. При формуванні бюджету забезпечувати фінансування роботи органів самоорганізації населення на належному рівні.
  6. Згідно з затвердженим статутом міста розробити положення про громадські слухання з урахуванням пропозицій органів самоорганізації населення.
  7. Забезпечити проведення громадських слухань з питання формування тарифів на житлово-комунальні послуги.
  8. Розробити та затвердити на сесії міської ради довгострокову програму проведення капітальних ремонтів багатоквартирних будинків (термін 5 років).
  9. Надавати інформацію про надання послуг з ремонту та утримання будинку та прибудинкової території із зазначенням виконавця робіт, кількості витрачених матеріалів та їх вартості.
  10. Забезпечувати доступ представників ОСН, ОСББ до технічної документації на будівлю та споруди, знайомити з нормативними документами )закони України, постанови, ДМБ, ДСТУ тощо).
  11. Надавати залишок суми невикористаних коштів на технічне обслуговування будинків та прибудинкової території.
  12. За обов’язковою участю представника ОСН або ОСББ, після огляду будівлі комісією в місячний термін надати ОСН або ОСББ плани робіт поточного ремонту, плани робіт з підготовки будівлі та інженерних систем до роботи у весняно-літній та осінньо-зимовий період, а також підписати акт і паспорт готовності будинку до опалювального періоду.
  13. Обстеження, технічну експертизу, паспортизацію будинку для підготовки його до капітального ремонту проводити за участю представника ОСН або ОСББ.
  14. Створювати міжвідомчу комісію при неякісному виконанні робіт або наданні послуг з обов’язковою участю в комісії представника виконавця робіт або послуг та за участю представника ОСН або ОСББ.
  15. Проводити інформаційно-роз’яснювальні семінари для ОСН та ОСББ за участю всіх відповідальних управлінь міськвиконкому при змінах в законодавстві та нормативних документах, які приймаються органами місцевого самоврядування.
  16. Угоди оренди приміщень, підвалів, дахів тощо, роботи зі встановлення допоміжних приладів, прокладка кабелів та інші роботи, не передбачені технічною документацією на будинок, проводити після узгодження з представником ОСН та ОСББ.
  17. Проводити погодження з ОСН та ОСББ актів робіт з поточного та капітального ремонту будинку, виконаних ВРЕЖО, актів робіт, виконаних сторонніми організаціями та підприємствами, а також листів завдань з технічного обслуговування та поточного ремонту.

15 вересня 2012 року пройшов круглий стіл «Обговорення пропозицій громадськості щодо удосконалення законодавства України про органи самоорганізації населення».

29 – 30 вересня 2012 року представники від міста Запоріжжя поділилися своїми досягненнями у Львові на VII Всеукраїнській науково-практичній конференції «Громадський контроль в житлово-комунальній сфері».