В умовах кризової ситуації на Сході України виникла нагальна потреба в усвідомлені такого поняття, як перша психологічна допомога. Люди стикаються із складними ситуаціями та викликами. Інколи підтримка потрібна самому, проте є ситуації, в яких ми можемо допомогти іншим. .І тут важливим фактором стає розуміння першої психологічної допомоги.

      Перша психологічна допомога — досить складний термін, бо багато людей звертають увагу саме на слово «психологічна». Насправді, це такий тип підтримки, що використовується в умовах невідкладних ситуацій. Це людський підхід до підтримки тих, хто в стресі або кому важко.

       Це все, що нам природно властиво, що ми робимо, коли бачимо, що хтось страждає: вислухати людину, допомогти їй залишитися спокійною, в безпеці, оцінити базові потреби людини, зрозуміти, що її зараз турбує. Дуже важливо не припускати, що ми самі знаємо, шо їй потрібно, а дізнатися в неї.

      В цій першій психологічній допомозі дуже важливо дати інформацію, де люди можуть задовільнити свої базові потреби: місцезнаходження притулку чи де можна отримати воду. Важлива точна інформація стосовно безпеки і небезпечних місць, а також зв’язати людей з їхньою соціальною підтримкою — сім’єю та друзями. Тут перша психологічна допомога включає в себе  соціальну, емоційну підтримку, практичну допомогу.

      Саме з метою розуміння мети та завдань першої психологічної допомоги в рамках проекту було проведено два тренінги  для співробітників Центру соціального супроводу, соціальних працівників та психологів Центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді та  працівників медичних закладів населених пунктів, задіяних в проекті та фасилітаторів громадських центрів «Простір для дітей, сім’ї та молоді» м.м. Авдіївки та Бахмут.

      В ході тренінгу учасники з’ясували різницю між першою психологічною допомогою та професійною  психологічною допомогою. Учасники навчились невідкладно реагувати на ситуацію, яка негативно впливає на життя дітей, оволоділи навичками, які допоможуть прискорити відновлення та знизять ризики виникнення проблем психічного здоров’я.

      Додатковими та важливими чистинами тренінгу стали секції зі стрес-менеджменту. В рамках цих сесій учасники розглянули види стресу, форми його проявлення та розробили шляхи подолання стресу.

      Велика частина учасників тренінгу мають медичну, психологічну та соціальну освіту і мають досвід роботи з дітьми, і, з огляду на специфіки регіону, в якому здійснюється соціальний супровід, важливим елементом стає питання профілактики емоційного вигорання. І цьому було приділено увагу додатково.

      Стає зрозумілим, що під час конфлікту кризові події стаються набагато частіше для більшості людей. Щоб ці події мали менші наслідки, деяким людям допомагає підтримка: соціальна підтримка, практичні речі, які допоможуть легше пройти процес відновлення. Перша психологічна допомога — це не консультування і не терапія. Це проста базова підтримка, якої достатньо для більшості людей.

***************************************************************************
          Протягом лютого в рамках проекту соціальні працівники ЦСС здійснювали кропітку роботу по соціальному супроводу дітей з кризових сімей в населених пунктах вздовж контактної лінії. В рамках цієї роботи було багато успішних рішень. Наприклад, мама-одиначка з двома малолітніми доньками, переселенці з Макеєвки. Одна донька хворіє на цукровий діабет, у іншої – підозра на початок захворювання. Мама не працює, бо змушена доглядати хвору дитину. Завдяки соціальному супроводу родині допомогли знайти орендовану квартиру для більш комфортного проживання дітей, Старшій дівчинці допомогли пройти медичне обстеження для встановлення діагнозу, надана матеріальна допомога для забезпечення дітей базовими потребами. З дітьми та мамою працював психолог з метою стабілізації стресового стану.

        В іншому випадку мати-одиначка з сином – переселенці. Їхній будинок постраждав від бомбардування. Дитина пережила важкий стрес, який відобразився на його психічному стані та здоров’ї: хлопчик став боятися, вночі прокидався з криком, у дитини стала проявлятися косоокість. Мати забрала сина та переїхала до сестри в с. Миронівку. Родина залишилася без засобів для існування. Після взяття дитини під соціальний супровід допомогли родині знайти покинутий будинок та облаштувати житло. Завдяки грошовій допомозі мати змогла забезпечити сина базовими потребами. З дитиною працював психолог для ослаблення стресового стану, завдяки чому хлопчик став спокійнішим.

Тож комплексна допомога Центру соціального супроводу найбільш затребувана родинами з дітьми вздовж лінії розмежування.
****************************************************************************

  Січень 2018 року став насиченим на події в рамках проекту “Покращення доступу до послуг з захисту дітей для  постраждалих від конфлікту та внутрішньо переміщених дітей та їх  сімей,  за допомогою підходу з соціального супроводу  у співпраці з існуючими соціальними службами та інформаційно-пропагандистською роботою уздовж контактної лінії Донецької області (Бахмут та Бахмутський район, Авдіївка та Ясинуватський район)” що реалізовується ЗБФ “Єдність” за майбутнє” у партнерстві з міжнародною гуманітарною організацією Save the Children International. 

            Було проведено Круглий стіл у м. Дружківка, на який були запрошені соціальні служби міста для спільного обговорення питань соціального супроводу дітей з кризових сімей. Присутні обговорили потреби дітей та їх сімей в кризовій ситуації в результаті конфлікту на Сході України, також узгодили координацію з державними інституціями для вирішення проблем постраждалих від конфлікту дітей, які знаходяться під соціальним супроводом. При обговоренні торкнулися питання головної відмінності соціального супроводу Центром від того, який реалізується державними установами, а саме фокус на дитині та задоволенню потреб дитини в першу чергу. Всі присутні результативність та ефективність таких зустрічей для координації зусиль в допомозі дітям, постраждалим від конфлікту.

     Наступними подіями стало проведення каскаду тренінгів.

     «Кейс-менеджмент з програми захисту дітей» для працівників Центру соціального супроводу, для співробіьників партнерських організацій та для працівників центрів соціальної службинаселених пунктів тих локацій, в яких реалізується проект. Тренінг проводила міжнародний експерт з соціального супроводу. Метою заходу було підвищення кваліфікації працівників, знайомство з міжнародною практикою соціального супроводу та адаптація його до України.

   Наступний тренінг з актуалізації отриманих знань з програми захисту дітей проводився для фасилитаторів громадських центрів «Простір для дітей, сім’ї та молоді» міст Авдіївки та Бахмут. В ході тренінгу торкнулися важливих питань соціального захисту дітей в Україні, мінімізації ризиків захисту дітей, загальних питань програми захисту дітей та Мінімальних стандартів захисту дітей.

    Останній тренінг місяця по виявленню випадків з захисту дітей та їх перенаправленню з урахуванням принципу «Не нашкодь». На тренінг були запрошені представники партнерських організацій та лікарі медичних закладів з локацій, задіяних у проекті.

********************************************************************************************************

   В рамках спільного проекту Save the Children і Запорізького благодійного фонду «Єдність» за майбутнє»  в жовтні розпочав свою роботу Центр соціального супроводу, розташований у м. Дружківка. Цьому передувало підписання Меморандумів з Дружківською міською радою, Донецьким обласним ЦСССДМ, а також з центрами соціального супроводу м. Авдіївки, м. Бахмут, Бахмутського та Ясинуватського районів.
      Для результативної роботи Центру на початку місяця було проведено вступний тренінг для фасилітаторів громадських дитячих центрів «Простір для сім’ї, дітей та молоді» м. Бахмута, м. Авдіївки та співробітників Центру соціального супроводу Дружківки.
     За минулі тижні ЦСС отримав перші листи  від дитячих громадських центрів, ЦСССДМ Авдіївки, Ясинуватського та Бахмутського районів та м.Бахмут з  інформацією про дітей та сім’ї, які потребують соціального супроводу. Соціальними працівниками та психологом ЦСС була відпрацьована надана інформація та здійснені перші мобільні виїзди.