Проект «Підвищення якості надання соціально-психологічної допомоги дітям, та відпрацювання системи перенаправлень для вимушено переселених осіб, які перебувають у кризовій ситуації», був реалізований Запорізьким благодійним фондом «Єдність» за майбутнє» з січня по квітень 2016 року в партнерстві з міжнародною організацією «Save the Children» за підтримки Шведської агенції міжнародного розвитку (SIDA).
Мета проекту – сформулювати систему ефективних перенаправлень до різних соціальних служб дітей, які потрапили у різні критичні ситуації в житті. Активізація діяльності громадських організацій, волонтерського руху в цьому напрямку потребує створення правил поведінки в рамках існуючого законодавства, оскільки недотримання цих правил може принести шкоду добродіям та визнати їх дії незаконними.

При реалізації проекту були дотримані чотири основні принципи принципи Конвенції про права дитини:

  • виживання та розвиток, дитина має право не тільки на життя, а й на психічну, соціальну, емоційну підтримку та духовний розвиток;
  • недискримінація – надзвичайні обставини часто посилюють існуючі відмінності, тому, щоб не погіршувалося становище дітей, необхідно відслідковувати та реагувати відповідним чином;
  • участь дітей, коли рішення приймається з урахуванням думки дитини;
  • найкраще забезпечення інтересів дитини, коли віддається перевага тому, що відповідає інтересам дитини.

27 січня 2016 року в рамках проекту «Підвищення якості надання соціально-психологічної допомоги дітям, та відпрацювання системи перенаправлень для вимушено переселених осіб, які перебувають у кризовій ситуації» Запорізький благодійний фонд «Єдність» за майбутнє» організував і провів круглий стіл при підтримці Запорізької обласної державної адміністрації. На круглому столі зібралися 24 учасника (5 чоловіків і 19 жінок): представники обласних департаментів (соціального захисту населення, освіти та науки, охорони здоров’я), обласної служби у справах дітей, обласного центру соціальної служби для дітей сім’ї та молоді, представники громадських організацій, волонтери, психологи, які працюють з дітьми в шкільних закладах. Розглянули питання про надання якісної соціально-психологічної допомоги дітям вимушено переселених осіб, котрі потрапили в кризову ситуацію. Представники обласних департаментів надали свою інформацію про вирішення даних проблем та схем відпрацювання перенаправлень. Були названі різні ситуації, з якими стикаються спеціалісти в процесі роботи, зокрема:
– отримання статусу вимушено переселеної особи;
– оформлення втрачених документів;
– надання соціально-психологічної допомоги;
– надання безкоштовної медичної допомоги;
– оформлення інвалідності та інше.
Учасники круглого столу озвучили приклади складних ситуацій зі шкільного життя дітей вимушених переселених осіб. Прийняли рішення про створення робочої групи з визначення етапів перенаправлень в складних ситуаціях з дітьми, про подальшу співпрацю, відпрацювання схем перенаправлень і надання більш якісної соціально-психологічної допомоги, створення інформаційних путівників для вимушено переміщених осіб, а також психологів, що тісно співпрацюють з даними категоріями населення.
Усі учасники круглого столу отримали інформацію про проведення тренінгів для соціальних працівників та психологів, які заплановані в проекті, та погодилися брати участь у подальших заходах.
5 лютого 2016 р. відбулася робоча зустріч з представниками департаментів: соціального захисту населення, охорони здоров’я, обласної служби у справах дітей і старшого інспектора сектора молодіжної превенції Ленінського міського управління національної поліції в Запорізькій області з питань перенаправлень для вирішення проблем, з якими стикаються вимушено переселені особи при зміні місця проживання.
Розглянули такі проблемні питання:
– самотня дитина (без батьків);
– інвалідність дитини (втрата документів, та відновлення);
– вулична дитина (батьки не виконують свої обов’язки);
– дитяча проституція;
– сімейне насилля;
При проведенні робочої зустрічі визначились пріоритетні напрямки перенаправлень для різних cлужб і організацій.
У ході реалізації проекту була відпрацьована система перенаправлень дітей, які потрапили в складні життєві ситуації:
• дитина залишилася без батьків;
• дитина постраждала внаслідок сімейного насилля;
• виявлення факту сексуального насилля стосовно дітей або дитячої проституції;
• отримання статусу дитини з інвалідністю;
• дитина знайдена на вулиці.
Результатом реалізації проекту став буклет, в якому зібрана інформація про те, куди звертатися особам, котрі потребують психосоціальної допомоги.

Одним із напрямків реалізації проекту було проведення навчальних тренінгів «Надання першої психологічної допомоги», «Стрес-менеджмент».

Отримані знання 60 тренерів застосували у своїй роботі, передусім, провели такі навчальні тренінги для співробітників, які працюють з дітьми, котрі потребують надання першої психологічної допомоги.

Як результат – 7 686 дітей отримують психосоціальну допомогу.

29 квітня відбулася зустріч працівників Запорізького благодійного фонду «Єдність» за майбутнє» із представниками міжнародної організації «Save the Children». Вони висловили подяку за значний обсяг роботи у короткий термін, охоплення значної кількості дітей і вчасного надання їм необхідної психо-соціальної допомоги.