• Post category:Нове

   З 2020 року ґендерно орієнтоване бюджетування планується зробити обов’язковою складовою бюджетного процесу України. При розробці та фінансуванні кожної програми – від місцевої до національної необхідно буде враховувати ґендерні, вікові, фізіологічні, географічні та інші аспекти кожної людини, які зумовлюють її потреби. Неврахування ґендерних аспектів значно знижує ефективність програм, які фінансується з бюджету. Адже платять податки і жінки, і чоловіки, але не отримують необхідні послуги повною мірою через недостатню обізнаність представників влади щодо ґендерно орієнтованого бюджетування.

Щоб підвищити рівень обізнаності депутатів і представників фінансових відділів рад щодо ефективного розподілу коштів з урахуванням потреб кожного мешканця міста чи громади, Запорізький благодійний фонд «Єдність» за майбутнє» проводить дводенні навчальні семінари з гендерно орієнтованого бюджетування в рамках проекту «Просування участі жінок у політиці та протидія ґендерним стереотипам» у партнерстві з Національним Демократичним Інститутом за підтримки уряду Великої Британії. На початку червня навчання на дводенному семінарі-тренінгу «Впровадження ґендерно орієнтованого бюджетування в місцевих бюджетах. Ґендерний аналіз бюджетних програм», пройшли 18 учасників – 16 жінок, 2 чоловіків із 10 місцевих рад Запорізької області: із  міжфракційних депутатських груп “Рівні можливості” у Токмацькій, Дніпрорудненській міських радах, Біленьківській об’єднаній територіальній громаді, Григорівській сільській раді, з ініціативних груп із Широківської, Якимівської, Таврійської, Новоолександрівської, Приморської міської ОТГ, Бердянської міської ради, та фінансових відділів рад. 

На тренінгу учасники самостійно вивчили міжнародний досвід проведення гендерного бюджетного аналізу програм. Зокрема, у Мюнхені більше коштів на підприємництво отримували чоловіки – 61%, але жінки-підприємниці виявилися більш успішними, ніж чоловіки: рентабельність підприємств – 12% жінки, 9% чоловіки, власний прибуток через рік – 57% жінки, 50% чоловіки, жінки продемонстрували більшу сталість. Було прийнято рішення вдосконалити відбір кандидатур для отримання допомоги із значно більшим залученням жінок, які мають нерозкритий потенціал. Завдяки аналізу спортивних споруд в Ліхтенберзі було виявлено, що лише 38% жінок мають можливість займатися у спортивних спорудах. У наступному бюджеті було перерозподілено кошти на ремонт спортзалу, де займаються переважно жінки та виділили більше коштів на дисципліни, якими займаються здебільшого жінки – аеробіка, гімнастика, легка атлетика, підтримували жіночу футбольну команду. У результаті спортом стали займатися більше жінок і дівчат, а жіноча футбольна команда Ліхтенбергу грала в фіналі Ліги Чемпіонату Європи. Вивчаючи ці питання в групах, учасниці та учасники семінару обговорювали поточну ситуацію в своїх містах і громадах та порівнювали різницю між підходами у  фінансуванні програм, відзначаючи, що варто провести аналіз витрат на програми фінансування спорту, медицини, фінансування будинків культури та ін.. Зокрема, головний бухгалтер Таврійської ОТГ Людмила Левченко поділилася досвідом – після реконструкції будинку культури та спорткомплексу стали залучати молодь – хлопців і дівчат з урахуванням їх інтересів і потреб на гуртки дзюдо, волейболу, гімнастики та ін.. Тепер колишні «проблемні діти» із зацікавленістю відвідують гуртки та отримують перші місця на змаганнях і конкурсах.

Експертка з ґендерно орієнтованого бюджетування і тренерка Тамара Огородова ознайомила учасників і учасниць з всеукраїнським та регіональним досвідом проведення ґендерного бюджетного аналізу місцевих програм. Вона відзначила, що таке навчання дає можливість вже зараз впроваджувати принципи справедливого розподілу коштів у бюджетах місцевих рад, бо учасниці та учасники стали сертифікованими фахівцями і можуть самостійно здійснювати гендерний бюджетний аналіз місцевих програм щодо неефективного розподілу бюджетних коштів та розробляти рекомендації та нові програми з урахуванням ґендерних аспектів. Зокрема, після попереднього – першого тренінгу з ґендерно орієнтованого бюджетування у 5 місцевих радах жінки-депутатки та представниці фінансових відділів здійснили ґендерний бюджетний аналіз програм освіти, протидії туберкульозу, підтримки малозабезпечених громадян, у 5 радах проводиться гендерний бюджетний аналіз.

Цікаві факти, які були виявлені в результаті проведеного ґендерного бюджетного аналізу жінками-депутатками, представницями міжфракційних депутатських груп «Рівні  можливості» в місцевих радах Запорізької області:

  • У Вільнянському районі на туберкульоз хворіє 71% чоловіків, але не вказано, скільки чоловіків і жінок пройшли профілактичні заходи та лікування за бюджетні кошти та чи проводиться профілактична робота з групою ризику (аналіз здійснила представниця міжфракційної депутатської групи «Рівні можливості» у Вільнянській районній раді Тамара Стефаненко);
  • У Гнаровській сільській раді (Вільнянський район) у 2017 році не було охоплено 38% учнів села послугами з підвезення учнів до шкіл, 49,5% учнів – послугами із забезпечення харчування. Розроблена нова програма освіти на 5 років з урахуванням ґендерного бюджетного аналізу (аналіз здійснила голова міжфракційної депутатської групи «Рівні можливості» у Гнаровській сільській раді Юлія Макаренко);

Учасниці та учасники відзначили високий рівень роботи тренерки Тамари Огородової, завдяки якій матеріал був викладений у зрозумілій, цікавій та доступній формі, інформація корисна та необхідна для роботи місцевих депутатів, високий рівень організації та проведення дводенного семінару, що надихає на впровадження передового досвіду у роботу місцевих рад.

Відгуки про семінар-тренінг:

«З фондом «Єдність» за майбутнє» співпрацюємо вже три роки, кожен раз отримуємо нові та важливі знання для своєї роботи. Семінар був дуже цікавий і плідний. На мою думку, при складанні бюджетних програм громади велике значення має враховувати гендерну складову, яка дає можливість нам здійснювати аналіз видатків за конкретними категоріями, тобто не просто бачити особу, а бачити чоловіка та жінку, хлопчика та дівчинку. Це дасть можливість ефективно розподіляти бюджетні кошти».  Наталя Каравічева, депутатка Якимівської ОТГ.

«Після тренінгу розширився кругозір, отримала нові знання та нові враження, обмінялися досвідом. Дякуємо команді проекту»  Олена Тіхтілова, головний бухгалтер Якимівської ОТГ

«Чесно кажучи, я раніше думав, що ґендерно орієнтоване бюджетування – це сліпе копіювання європейський і американських трендів і цьому нема ніякого практичного застосування. Завдяки цього семінару-тренінгу я зрозумів, що це не так і ґендерне бюджетування може підвищити якість і ефективність кожної програми» Ігор Мащенко, представник міжфракційної депутатської групи «Рівні можливості» у Токмацькій міській раді.

«Тренінг був змістовний, цікавий та корисний для всіх нас. Хочу подякувати фонду «Єдність» за майбутнє» в особі Тамара Миколаївни та команди. Отримали знання, які в подальшому потрібні в роботі. Ми будемо їх застосовувати на практиці, адже це дасть змогу зекономити кошти та підвищити якість послуг для населення» Олена Правдюк, секретар Широківської ОТГ.

«Цікаво, змістовно, корисно. Достойна організація, професійна команда. Дякую!» Ірина Капуста, в.о. голови Григорівської сільської ради, голова депутатської групи «Рівні можливості»

«Від семінару я просто в захваті. Обовязково застосую знання на практиці»  Олена Жданко, головний бухгалтер Новолексіївської ОТГ.

«Я вперше на такому тренінгу, дізналася багато нового, поділюся цією інформацією з депутатами»  Марина Бублик, депутатка Таврійської ОТГ.

 «Дуже задоволена. 33 роки працюю з бюджетами, але саме на цьому тренінгу вперше дізналася про ґендерно орієнтоване бюджетування та як його впроваджувати в місцевих бюджетах» Валентина Дубицька, представниця міжфракційної депутатської групи «Рівні можливості» у Дніпроруденській міській раді.

«Вдячна за надані знання. Дуже добре продумано структуру семінару. Тренер цікаво провела лекцію, включаючи групові завдання». Олена Кліменко, спеціалістка фінансового відділу Приморської ОТГ.

«Дуже корисний семінар, який збільшив кругозор. Бачення проблем під іншим кутом. Необхідний досвід для подальшої роботи» Тетяна Суліменко, спеціалістка фінансового відділу Приморської ОТГ.

«За ці два дні ми отримали багато корисної інформації – як правильно проводити гендерний бюджетний аналіз, як ефективно розподіляти кошти. Дякуємо!» Світлана Алейнікова, представниця депутатської групи «Рівні можливості» у Біленьківській ОТГ.