• Post category:Нове

Україна посідає 106 місце у світі за індексом рівних прав і можливостей жінок і чоловіків у політичній діяльності за рейтингом Світового економічного форуму. Так як виконується Конституція України, яка повинна забезпечувати рівні права та можливості?

Стаття 24 Конституції України: Рівність прав жінки і чоловіка забезпечується наданням жінкам рівних з чоловіками можливостей у громадсько-політичній і культурній діяльності, у здобутті освіти і професійній підготовці, у праці та винагороді за неї, спеціальними заходами щодо охорони праці і здоров’я жінок, встановленням пенсійних пільг, створенням умов, які дають жінкам можливість поєднувати працю з материнством, правовим захистом, матеріальною і моральною підтримкою материнства і дитинства, включаючи надання оплачуваних відпусток та інших пільг вагітним жінкам і матерям.

Як виконується ця стаття Конституції?

  • Жінки-міністри в усіх урядах України складали 5% (23 особи)
  • За 26 років незалежності України було лише 6 голів обласних державних адміністрацій – жінок, які призначає Президент України, які очолювали ОДА протягом нетривалого часу: голова Дніпровської ОДА Надія Дєєва 1 рік 11 місяців (11.11.2005 – 3.09.2007), голова Житомирської ОДА Синявська Ірина Максимівна 1 рік 4 місяці (02.2005 – 06.2006), голова Київської ОДА Віра Ульянченко 10 місяців (05.2009 – 02.2010), голова Львівської ОДА Ірина Сех 6 місяців (03.2014 – 08.2014), голова Сумської ОДА Ніна Гаркава 11 місяців (12.2005 – 11.2006) діюча голова Харківської ОДА Юлія Світлична з 10.2016    4 жінок голів ОДА призначив Віктор Ющенко, 1  – в.о. Президента України Олександр Турчинов, 1 – Петро Порошенко.
  • У Верховній Раді 7 скликання найбільше жінок-депутаток за всі скликання – 12%.
  • У Запорізькій обласній раді – 17% жінок-депутаток.
  • Вищу освіту здобувають жінки і чоловіки майже паритетно, але керівниками стають здебільшого чоловіки.
  • Є спеціальності, на яким жінкам важче поступити до вишу, ніж чоловікам, здебільшого це військові спеціальності.
  • Жінки мають оплачувані відпустки під час вагітності.
  • Виплати за народження дитини з 2014 року зменшилися майже вдвічі за першу дитину, втричі за другу дитину та в шість разів – за третю та більше дитину порівняно з виплатами у 2008 році (сума виплат, переведена в долари).
  • Існують у суспільстві стереотипи щодо «жіночих» і «чоловічих» обов’язків у сім’ї: виховувати дітей, готувати їжу, прибирати – це «жіноча справа».
  • Жінки в 5 разів довше займаються домашньою роботою, за інформацією, оприлюдненою на Першому Українському Жіночому Конгресі.

Навіть у Конституції України текст присяги Президента не передбачає, що цю посаду може обіймати жінка: Стаття 104.  «Я, (ім’я та прізвище), волею народу ОБРАНИЙ Президентом України»

У Конституції Швеції одним із чотирьох основних актів закріплюється право жінки керувати країною як монархом. У наступному акті – Формі правління у статті 2 наголошується, що суспільство повинно забезпечувати чоловікам і жінкам рівні права, а також захист особистого приватного та сімейного життя.

Конституція Швеції стала зразком для багатьох інших європейських держав, які використали її текст як основу для своїх конституцій.

Швеція займає 5 місце у світі за індексом гендерного розриву за рейтингом Світового економічного форуму.

У Конституції Німеччини у статті 3 відзначається, що чоловіки та жінки рівноправні. Держава сприяє фактичному здійсненню рівноправ’я жінок і чоловіків та здійснює заходи щодо усунення існуючих недоліків. Стаття 33 – кожний німець має рівний доступ до державної посади у відповідності до своїх нахилів, здібностей та професійної кваліфікації.

Канцлер Німеччини – Ангела Меркель. Міністр оборони – Урсула фон Ляйєн, багатодітна матір.

Німеччина займає 12 місце у світі за індексом гендерного розриву за рейтингом Світового економічного форуму.