• Post category:Нове

17 жовтня в рамках проекту «Просування участі жінок у політиці та протидія гендерним стереотипам» відбулося обговорення в фонді «Єдність» за майбутнє» питань, що піднімалися на парламентських слуханнях «Запобігання та протидії дискримінації жінок з вразливих соціальних груп» у Верховній Раді 10 жовтня. В рамках співпраці з мережею міжфракційних депутатських груп «Рівні можливості» у Запорізькій області узагальнюються матеріали та будуть передані міжфракційним депутатським групам «Рівні можливості», які працюють над впровадженням гендерної рівності у своїх громадах та протидії гендерній дискримінації.

Парламентські слухання у Верховній Раді відбулися за участю представників і представниць уряду – віце-прем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванною Климпуш-Цинцадзе, міністерств соціальної політики, охорони здоров’я, юстиції, фінансів, внутрішніх справ, закордонних справ, з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб, освіти і науки, молоді та спорту, культури, інформаційної політики, народних депутаток, Уповноваженого Президента України з прав людей з інвалідністю Валерія Сушкевича, поважних міжнародних і українських організацій – Рада Європи, ООН, ПРООН, ООН Жінки, Посольств США, Канади, ОБСЄ.

Найбільша делегація на заході була організована Національним Демократичним Інститутом Міжнародних Відносин – представники депутатських груп з гендерних питань з рад об’єднаних територіальних громад, сільських і селищних рад з усієї України. Делегація від Запорізької області – команда проекту на чолі з керівницею Тамарою Огородовою, 19 представників міжфракційних депутатських груп «Рівні можливості» із Біленьківської ОТГ, Воскресенської ОТГ, Смирновської ОТГ, Якимівської ОТГ, Степногірської селищної ради, Балківської сільської ради, Гнаровської сільської ради, голови  Степногірської селищної ради Ірина Кондратюк, Балківської сільської ради Марія Радченко, уповноважені особи з питань забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків у Біленьківській ОТГ Марина Нотанова, Смирновській ОТГ Ірина Сингур, Степногірській селищній раді Тетяна Лукашук, Балківській сільській раді Ірина Щербань, Гнаровській сільській раді Юлія Макаренко.

Голова Підкомітету з питань гендерної рівності і недискримінації Комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Ірина Суслова у своєму виступі відзначила гостроту дискримінації жінок із вразливих верств суспільства. Більша частина ромської спільноти з 400 000 осіб – жінки, які не мають документів, освіти, роботи, ведуть асоціальний образ життя. Лише 1% дітей ромів отримує атестат про повну загальну середню освіту, лише 28% ромів сьогодні мають роботу. Вона запропонувала здійснити паспортизацію представників ромської громади, інклюзивну освіту та протидію сегрегації в лікарнях та дискримінацію ромів при отриманні медичних послуг, відновлення роботу вечірніх шкіл, щоб поступово підвищувати рівень грамотності дорослих ромів. Ірина Суслова підкреслила, що для припинення знущання над жінками, які відбувають покарання, необхідна системна реформа пенітенціарної системи. «Подолати дискримінацію жінок, які живуть з ВІЛ, можна скасувавши накази Міністерства охорони здоров’я № 579 та 479», – запропонувала депутатка.

 Заступник міністра соціальної політики України Наталія Федорович у доповіді акцентувала увагу на кроках уряду щодо виконання національного плану заходів з ліквідації дискримінації щодо жінок на період до 2021 року. Із 1500 судових рішень (інформація з Єдиного державного реєстру) лише в 31 справі (2% від усіх справ) є посилання на норми Закону України «Про забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків». З множинною дискримінацією стикаються жінки з інвалідністю, жінки похилого віку, особливо у сільській місцевості, внутрішньо переміщені жінки, ВІЛ-позитивні жінки, наркозалежні жінки, жінки з національних меншин. Серед постраждалих від домашнього насильства 90% – це жінки. На хатню роботу чоловіки витрачають 15 годин в тиждень, жінки – 29 годин. Більшість звернень до експертної ради з питань протидії дискримінації при Мінсоцполітики є звернення щодо реклами, яка пропагандує негативні гендерні стереотипи щодо соціальних ролей жінок і чоловіків. Заробітня плата чоловіків більше на 21% зарплати жінок.

Цікава інформація, оприлюднена на парламентських слуханнях:

  • В Україні більше 1 млн. жінок з інвалідністю працездатного віку, працює з них – лише третина. Не створена необхідна доступна інфраструктура, передусім, в лікарнях, державних установах, будинках, магазинах. 66% з них не відвідує гінеколога, бо його кабінет розташований на другому і вище поверхах лікарні. Потрібно проводити гендерний аудит доступності, забезпечувати сурдопереклад заходів та інформаційних телепрограм.
  • Сільські жінки виробляють 80% сільськогосподарської продукції, але лише 1% із них має землю у своїй власності. Вони не мають доступу до медичних послуг, їх чоловіки помирають рано від алкоголю. Вони мають невигідні умови праці, проблеми з офіційним працевлаштуванням.
  • Серед ВПО жінки складають близько 70%, значна частина з них живе лише на соціальну допомогу держави. На них лягає основний тягар по вихованню та забезпеченню дітей. Вони часто зіштовхуються з проблемами працевлаштування, частина з них не може знайти роботу на новому місці проживання. В судах жінки ВПО мають менше можливостей захистити свої інтереси, аніж чоловіки
  • 64,3% осіб похилого віку в Україні – жінки. Вони отримують низьку пенсію, стають жертвами домашнього насильства, мають проблеми з отриманням медичних послуг, соціального обслуговування.
  • В Україні близько 240 000 ВІЛ-позитивних громадян. З 2011 року є тенденція до збільшення частки жінок серед ВІЛ-інфікованих. Жінки з ВІЛ стикаються з насильством відносно себе у сфері охорони здоров’я, є протипоказання щодо їх розміщення в притулках, недостатньо психосоціальних реабілітаційних послуг.
  • Зростає кількість жінок, які самостійно виховують дітей з інвалідністю. Вони не мають можливості працевлаштування, що негативно впливає як на фінансовий стан родини, так і зумовлює подальші проблеми з отриманням пенсії через відсутність або недостатню кількість трудового стажу.
  • Необхідно створювати спеціальні реабілітаційні програми для жінок-ветеранок АТО з урахуванням їх потреб.
  • Немає поняття «хронічна наркоманка», через яке жінок позбавляють батьківських права. Є опіоїдна залежність, яка лікується замісною терапією. Такі жінки стикаються з порушенням репродуктивних прав, у випадку насильства щодо них вони не лише не отримують послуг і захисту від поліції, а ситуація лише погіршується.
  • Жінки в місцях позбавлення волі швидше, ніж чоловіки, десоціалізуються, вони втрачають сім’ї, порушуються їх права щодо здоров’я, гігієни, їх експлуатують, вони залишаються потім на вулиці, зростає кількість рецидивів.
  • Чим жінка більше залежить від суспільства – тим більш ймовірніше, що проти неї бути скоєно насильство.
  • Історично українки мали рівні права та можливості ще з часів Гетьманщини 17-18 століття. Києво-Могилянська академія була заснована жінкою в 17 столітті, тому що українки вже тоді мали рівні права щодо спадку, були економічно незалежними та інвестували гроші в церкви, навчальні заклади.

«Жінки з вразливих груп можуть мати різні потреби. Необхідно враховувати ці потреби і включати їх у місцеві програми» Мортен Енберг, голова Офісу Ради Європи в Україні.

Завдяки ініціативі НДІ була проведена дуже важлива зустріч з віце-прем’єркою з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванною Климпуш-Цинцадзе, яка відбулася після парламентських слухань. І.Климпуш-Цинцадзе окреслила напрямки діяльності уряду та уважно вислухала пропозиції від депутаток і громадських організацій. Керівниця проекту Тамара Огородова наголосила на важливості впровадження механізму забезпечення рівних прав і можливостей через затвердження уповноважених осіб з питань забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків у місцевих радах, внесення контролю за виконанням Закону України «Про забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків» до повноважень постійних комісій у радах.

фото – на Facebook-сторінці фонду  «Запорізький благодійний фонд «Єдність» за майбутнє»/Unity for the Future

https://www.facebook.com/ZaporizhzhiaCharitableFoundationYednistZaMaibutne/