• Post category:Нове

25 вересня у Центрі надання адміністративних послуг у місті Мелітополь представники влади, громадських організацій міста Мелітополь, жінки-депутатки з Костянтинівської сільської ради та Якимівської ОТГ поділилися проблемами, з якими стикаються жінки та дівчата та досвідом їх вирішення на круглому столі «Гендерна дискримінація та гендерно обумовлене насильство. Проблеми та виклики, з якими стикаються жінки та дівчата». Керівниця проекту «Партнерство для реалізації гендерних ініціатив у Запорізькій області», голова правління Запорізького благодійного фонду «Єдність» за майбутнє» Тамара Огородова презентувала результати опитування жінок-депутаток, керівниць громадських організацій, активних жінок-лідерок Запорізької області щодо гендерної дискримінації та гендерного насильства у суспільстві. Дослідження показало, що є серйозні проблеми гендерної дискримінації жінок в суспільстві:

  • 74% опитаних вважають, що жінка в українському суспільстві зазнає дискримінації.
  • 85% вважають, що при прийому на роботу є дискримінація за віком.
  • 69% опитаних зазнали сімейного насильства відносно себе;
  • 81% знайомих опитаних жінок зазнавали сімейного насильства.
  • 76% опитаних вважають, що сімейне насильство є гострою проблемою в українському суспільстві.
  • 36% жінок стикалися з проявами сексуального насильства на роботі (домагання, непристойні пропозиції або образи, погрози).
  • 41 % жінок стикалися з проявами сексуального насильства на роботі на відпочинку.
  • 44% жінок стикалися з проявами сексуального насильства при вирішенні особистих життєво важливих питань.

Тамара Огородова відзначила, що 56% активних жінок (як у містах, так і в селах) готові пожертвувати своєю кар’єрою заради сім’ї. У містах найбільша перешкода жіночому лідерству – соціально-економічні умови (49%), у селах – завантаженість домашніми обов’язками (64%).

У ході активного обговорення учасниці відзначили, що дослідження дуже важливе та цікаве, це показує, що треба більше уваги приділяти гендерним питанням, поділилися досвідом роботи щодо вирішення гендерних питань та відзначили такі гострі проблеми:

«Замовчувати гендерне насильство є неможливим. Це як вода у чайнику – спочатку вона нагрівається, потім стає ще гарячішою і вже закипає. Ця ситуація вже «закипіла». Гендерні проблеми, зокрема,  гендерне насильство, торгівля людьми є дуже гострими та важливими. В нашій Мелітопольській міській раді затверджено уповноважену особу з питань забезпечення рівних прав і можливостей – заступника міського голови Ірину Рудакову» Ірина Донець, начальник управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради.

«Гострою гендерною проблемою є мами-одиначки. Це показує, що або чоловік не готовий нести відповідальність або чоловік не готовий забезпечувати дитину і підштовхує жінку до оформлення такого статусу. Є й «мами-одиначки» у 16 років, є «мами-одиначки», у яких 6 або 8 дітей. Наша міжфракційна депутатська група «Рівні можливості» приділяє значну увагу вирішення гендерних проблем і розглядає всі питання через призму гендерних аспектів. Провели освітлення села, зробили ремонт в будинку культури, організували гуртки для залучення хлопців і дівчат, жінок і чоловіків, прийнято рішення про примусове обладнання тротуарів. Після проведення гендерного бюджетного аналізу програми спорту виявили, що немає спортивних майданчиків і вже виділено 2 мільйони гривень, два стадіони будуються, планується третій. Спортивні майданчики облаштовуємо поряд з дитячими, щоб із дітьми приходили і татусі, і дідусі, і залучалися до здорового способу життя. Дотримуємося принципів гендерної рівності у своїй діяльності» Тетяна Горбань, голова Костянтинівської сільської ради, голова міжфракційної депутатської групи «Рівні можливості».

«Запезпечення здоров’я та життя жінки та її дітей є дуже важливим гендерним питанням. Завдяки ініціативі міжфракційної депутатської групи «Рівні можливості» придбали два фетальних монітора для Якимівської районної лікарні та жіночої консультації. До цього у всьому районі не було такого медичного обладнання. Працює мамограф. Провели освітлення, обладнали зупинки, дорожні знаки та дорожню розмітку. Так як жінки більше їздять громадським транспортом – це й безпека, і здоров’я жінок і дітей. Плануємо зробити гендерний бюджетний аналіз. Відзначила, що потрібно зробити кімнату матері та дитини» Наталя Каравічева, голова міжфракційної депутатської групи «Рівні можливості» у Якимівській ОТГ.

«Жахливе сімейне насильство є проти жінок похилого віку з боку її дітей, чоловіка, сусідів. Зазвичай цю проблему не озвучують. Близько 90% таких жінок маломобільні. Багато з них не можуть викликати поліцію на допомогу, не обслуговуються соціальними службами та перебувають в соціальній ізоляції. У них забирають пенсію, не дають доступу лікарям для їх порятунку. Це значний прошарок населення. Також хочу звернути увагу на гостру проблему відсутності груп продовженого дня для дітей, які навчаються в корекційних класах. Мені довелося піти з роботи, бо треба забирати дитину після 11.00. В інклюзивних класах це передбачено, в корекційних – ні». Світлана Старигіна, Центр кластерного розвитку паліативної та реабілітаційної допомоги

«Потрібна співпраця громадськості та влади для вирішення гендерних проблем. Часто бувають випадки, коли ГО займаються тільки критикою влади. Це, зокрема, бокси новонароджених, закон про аліменти. Це все потрібно і це працює. Відповідно, у представників влади не виникає прагнення до спільної роботи. Важливою є повага до жінок. Треба облаштувати окремі кімнати для проведення дізнань для жертв гендерного насильства. Це можна організувати в рамках розпорядження керівництва поліції. Також варто відзначити, що жінку ніколи не обговорюють і не критикують за її професійні здібності, передусім, в інтернеті. Це завжди образи нижче поясу і часто ніхто не вступається за жінок»  Олена Стрелецька, президентка благодійного фонду «Лига волшебников»

«Дуже важливою є жіноча солідарність. Адже саме жінки часто не голосують за жінок з-за заздрості, ревнощів. Коли у нас в сільській раді на виборах голови перемогла жінка, було дуже приємно. І ми намагаємося в усьому підтримувати, допомагати їй». Тетяна Саржан, представниця міжфракційної депутатської групи «Рівні можливості» у Костянтинівській сільській раді

 «Важливо проводити роботу, такі заходи для того, щоб привертати увагу суспільства до гендерних проблем. Я вважаю, що треба працювати над підвищенням самооцінки жінки та її розвитком» Наталя Бернага голова ГО «Запорізьке обласне відділення СЗТ в Україні»

«Великою проблемою, які спричиняє гендерно зумовлене насильство, є неправильне виховання з дитячих років. Дівчатам кажуть, що вони слабка стать, хлопцям – сильна стать. І потім спрацьовує стереотип, що можна образити дівчину, жінку, бо вона слабша. Треба ламати ці стереотипи. Не працює система захисту жінок. Щоб добитися справедливості, жінці треба пройти всі кола пекла. По-перше, у більшості випадків жінка залежна фінансово, питання житла часто не допомагають вирішити. По-друге, жінка сама не вірить, що їй можуть допомогти. По-третє, мало жінок звертаються в медичні заклади після насильства. По-четверте, вона має звернутися в поліцію протягом трьох днів, а якщо це відбулося в п’ятницю ввечері, то в понеділок це вже не має сенсу. Тому потрібно консолідувати зусилля для вирішення гендерних проблем»   Людмила Георгієва, представниця міжфракційної депутатської групи «Рівні можливості» у Костянтинівській сільській раді

«Досвід проведення гендерного бюджетного аналізу в селі Костянтинівка дуже цікавий. Треба видавати інформаційні листки про гендерну політику та поширювати їх серед влади та  громадськості» Катерина Шишманова голова міської жіночої ради, лідерка організації «Жінки за майбутнє»

На круглому столі було прийнято звернення до місцевої влади щодо посилення механізмів протидії гендерній дискримінації та впровадження гендерної політики.

Анкетування та захід були проведені в рамках проекту «Партнерство для реалізації гендерних ініціатив у Запорізькій області» реалізується в рамках конкурсу грантів Міжнародного благодійного фонду  «Український жіночий фонд».

Фотографії із заходу на сторінці Facebook «Запорізький благодійний фонд «Єдність» за майбутнє»/Unity for the Future».

https://www.facebook.com/ZaporizhzhiaCharitableFoundationYednistZaMaibutne/