• Post category:Нове

     

 Реформа децентралізації в Україні породжує багато конфліктів у громадах. Питанню конфліктів у громадах присвячена всеукраїнська конференція «Запобігання та розв’язання конфліктів у громадах  в процесі реалізації реформ», яка відбувається в Харкові 19 – 20 листопада за участю міністра соціальної політики України Андрія Реви, голови постійної комісії з питань бюджету Харківської обласної ради Людмили Немитіної, члена Координаційної ради сприяння розвитку громадянського суспільства при Президентові України, директора Програми «Демократична практика» Міжнародного фонду «Відродження» Олексія Орловського, голови ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення»  Тетяни Кірілової та керівника аналітичного центру ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» Андрія Крупника, представників і представниць громадських організацій та влади з усієї України. Делегація із Запорізької області – голова правління Запорізького благодійного фонду «Єдність» за майбутнє», керівниця проекту Тамара Огородова та голова будинкового комітету Українська, 37 Ія Ланіна.

  На заході було презентоване дуже цікаве дослідження асоціації сприяння самоорганізації населення щодо глибинних причин виникнення конфліктів у громадах. Цікаві факти з цього дослідження:

  • Значна частина конфліктів виникає через брак комунікації влади з громадою, завищені очікування від реформи в громадах.
  • Найбільш поширені моделі поведінки в конфлікті – змагання та ухилення.
  • Найбільше судових спорів по громадам в процесі об’єднання – в Одеській, Дніпропетровській, Вінницькій, Київській і Полтавській.
  • 7 основних категорій судових спорів по ОТГ в Україні: недостатня відкритість та прозорість ради, ускладнений доступ до публічної інформації, неналежні громадські обговорення, спори на підтримку об’єднання, виборчі спори, спори щодо приєднання, захист честі, гідності та ділової репутації.
  • У Запорізькій області вдвічі більше судових спорів по громадам в процесі об’єднання, ніж по ОТГ.
  • ТОП 5 СФЕР СУДОВИХ СПОРІВ ОТГ: трудові спори в.о. старост, надання адміністративних послуг, охорона здоров’я, освіта, культура.
  • Зростає ризик розгортання міжконфесійних конфліктів (УП і МП).
  • Відсутня інформація про серйозні міжетнічні конфлікти в ОТГ.
  • Органам місцевого самоврядування для протидії та запобігання конфліктам рекомендується:

1) Налагоджувати та підтримувати системну комунікацію з жителями.

2) Розробити із залученням жителів та ухвалити статути територіальних громад.

3) Застосовувати компенсуючі заходи у населених пунктах, які понесли «втрати» в результати оптимізації.

4) Сприяти створенню ОСН в периферійних селах.

Керівниця проекту Тамара Огородова відзначила, що дуже важливим є більш активна участь жінок у запобіганні та протидії конфліктам у громаді, які можуть бути об‘єднуючим фактором у громадах та сприяти мирному вирішенню конфліктів і запобіганню їх виникненню.