• Post category:Нове

   Резолюцію Ради Безпеки ООН № 1325 «Жінки. Мир. Безпека» Україна прийняла ще 31 серпня 2000 року. Але тільки через п’ять років був зроблений перший крок – прийнятий Закон України «Про забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків» у 2005 році, наголосила Тамара Огородова, керівниця проекту «Просування участі жінок у політиці та протидія гендерним стереотипам», модераторка тренінгу «Впровадження Національного плану дій «Жінки.Мир.Безпека» на виконання Резолюції РБ ООН № 1325», який організували Укртелерадіопресінститут, ГО Центр-Розвиток демократії та Запорізький благодійний фонд «Єдність» за майбутнє» 18 квітня Запорізькій обласній раді. Коли почався військовий конфлікт у 2014 році на Сході України, жіночий рух дуже активізувався – жінки стали волонтерками, пішли на фронт, почали допомагати тим, хто потребує підтримки. Через 2 роки після цього держава помітила вклад жінок і Резолюція Ради Безпеки ООН № 1325 «Жінки. Мир. Безпека» набула іншого значення. Нарешті в 2016 році був зроблений другий крок – прийнятий план дій «Жінки. Мир. Безпека» щодо забезпечення виконання цієї Резолюції. Починаючи з 2016 року, жінок у цьому плані дій рекомендовано долучати  до комісій та колегіальних органів, які сьогодні приймають рішення щодо життєдіяльності країни, регіонів та окремих територій. Долучення жінок до миротворчих процесів – дуже важлива, ініціатива яка наголошена в рекомендаціях Резолюції Ради Безпеки.

Як у Запорізькій області протягом 14 років впроваджується гендерна політика, презентувала Тамара Огородова у своїй доповіді «Гендер у регіональних політичних процесах (на прикладі Запорізького регіону)». Була презентована аналітична інформація за результатами регулярного моніторингу місцевих виборів у Запорізькій області фондом щодо представництва жінок серед депутатів у місцевих радах з 2006 року. За 15 років поступово по кілька відсотків йшло збільшення жінок в обласній, районних міських рад. Проте актуальна інформація щодо того, як процес децентралізація впливає на гендерний баланс серед керівництва в переобраних радах показує – де більше ресурсів – там менше стало жінок у владі. Різко знизилося на 20% кількість жінок серед депутатів і голів ОТГ. Це тривожна тенденція, на якій неодноразово наголошує фонд в рамках проекту, і з якою звертаємося до керівництва області, щоб об’єднати зусилля та подолати цей негативний процес.

Але на завершення доповіді керівниця проекту відзначила, що є позитивні результати завдяки спільним зусиллям громадськості та жінок-депутатів, керівництва районних міських та сільських та селищних рад щодо впровадження гендерної рівності завдяки двом гендерним проектам протягом трьох останніх років у партнерстві з Національним Демократичним Інститутом. Аналізується та впроваджується гендерне бюджетування, реалізуються соціальні проекти, призначено 5 уповноважених осіб з питань забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків. І взагалі, Запорізька область є лідером в Україні за кількість міжфракційних депутатських груп «Рівні можливості» 18, об’єднаних у мережу, до якої продовжують долучатися нові групи «Рівні можливості».

На тренінгу також була презентована інформація про історію гендерної рівності в 1910 – 1940-х роках XX століття, гендер у державній політиці, був здійснений ґендерний контент аналіз місцевих ЗМІ.

Ґендерні аспекти стосуються всіх сфер життя, зокрема, такої гострої теми, як гендерно зумовлене насильство. Як ефективно протидіяти сімейному насильству, знають у Ізраїлі. Якщо жінка звертається до поліції тричі щодо випадків гендерного насильства, у кривдника є два шляхи – або на корекційну роботу, або до в’язниці. 80% чоловіків, які пройшли корекційні роботи, вже не скоювали повторно домашнє насильство. Така ж практика є і в Польщі.

Цікавий історичний факт: вперше в Україні рівні права та можливості для жінок і чоловіків проголосила Українська Народна Республіка в 1917 році.  У Радянській Україні політичні рівні права жінок були забезпечені  36%-ою квотою у радах всіх рівнів – від сільської – до Верховної Ради. Зокрема, почесна громадянка Запоріжжя, лікарка-педіатр Мотря Рябець була обрана до Верховної Ради УРСР чотири скликання підряд.